Listopadowe spotkania Ogólnopolskiego Klubu EkoEdukatora

21 listopada w Warszawie i 22 listopada w Krakowie odbyły się spotkania z członkami Ogólnopolskiego Klubu EkoEdukatora pn.: „Nie taki odpad straszny… – jak nauczać o odpadach”. Jak wskazuje tytuł spotkania – rozmawialiśmy o odpadach.

Spotkanie było idealnym miejscem do wymiany doświadczeń. Zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie uczestnicy byli aktywnymi EkoEdukatorami.

krakow

Pomysły, z jakimi EkoEdukatorzy współpracowali z uczniami, były bardzo zróżnicowane. Najciekawszym był tzw. Tydzień bez zabawek w jednym z podwarszawskich przedszkoli. Placówka „wysłała zabawki na wakacje”. Dzieci miały za zadanie własnoręcznie przygotować sobie zabawki z różnych odpadów. Ciekawą akcją w innej placówce było zorganizowanie Ekologicznego Patrolu, który sprawdzał stan okolicznego środowiska. Na ten temat przygotowano sprawozdanie dla gminy…

Na zakończenie spotkania chcieliśmy sprawdzić i zarazem podsumować wiedzę uczestników z zakresu segregacji odpadów. Podzieliliśmy wszystkich na zespoły. Każdy z nich musiał posegregować odpady oraz odpowiedzieć na pytanie: jak ograniczyć ich powstawanie? Co zwróciło naszą uwagę? Nikt nie nazywał odpadów „śmieci”. Dla każdego były to cenne surowce wtórne.

Warszawa

Zespół – Odpadziochy – przed pozbyciem się niepotrzebnych rzeczy myśli, czy można je jeszcze wykorzystać, np. plastikowe pojemniczki do zasadzenia kwiatków. Druga grupa Ekoludki powinny nazwać się raczej Przydasie, ponieważ wszystko się im przyda… zbędną zabawkę można przekazać dalej, rolki po papierze toaletowym można wykorzystać na warsztatach… w zasadzie wszelkie odpady to doskonała baza pomysłów na kreatywne zajęcia.

2

Zespół „Odpadziochy” – spotkanie w Warszawie

zespół "odpadziochy"

Zespół „Ekoludki” – spotkanie w Warszawie

 

 

Kraków

Grupa Ekobabki 1 także zanim coś wyrzuci, wykorzystuje to na zajęciach. Wspiera używanie ekologicznych toreb zamiast jednorazówek. Zespół Marzanna swoją nazwę zawdzięcza słowiańskiej bogini symbolizującej zimę i śmierć. EkoEdukatorzy wspólnie z podopiecznymi stworzyli ją z odpadów. Złamali tradycję – nie wrzucili jej do rzeki i tym samym nie zaśmiecili, a rozłożyli ją na czynniki pierwsze, po czym posegregowali. Ekobabki 2 przypomniały o domowych sposobach przygotowywania jedzenia, bez użycia konserwantów… Ekoterminatorzy sądzą, że jeśli nie kupować produktów opakowanych w nadmiar opakowań, producenci nie będą wówczas ich produkować

Grupa "EKobabki 1" - spotkanie w Krakowie

Grupa „Ekobabki 1” – spotkanie w Krakowie

Zespoł "Marzanna" - spotkanie w Krakowie

Zespoł „Marzanna” – spotkanie w Krakowie

Grupa "Ekobabki 2" - spotkanie w Krakowie

Grupa „Ekobabki 2” – spotkanie w Krakowie

Grupa "Ekoterminatorzy" - spotkanie w Krakowie

Grupa „Ekoterminatorzy” – spotkanie w Krakowie

Dodaj komentarz